MUSICREPORT.SK

04/02/2008

Akustické jumbo

Filed under: Návody, Univerzita Mariána Marka, Všetko — Tags: , — MarianGuitar @ 11:17

Akustické jumbo

Jumbo má rôzny tvar korpusu (tela), ale najčastejšie býva v prevedení „dreadnouth“ alebo „superjumbo“. Jumba mávajú niekedy na korpuse výrez tzv. „cutaway“. Tento slúži na zlepšenie dostupnosti prstov ľavej ruky v hornej časti hmatníka. Telo jumba je robustnejšie, väčšie a širšie ako telo španielky.

Krk s hmatníkom je tenší a hmatník má na povrchu rádius – je zaoblený. Struny sa upínajú za strunníkom na kobylke šiestimi kolíčkami, v ktorých je drážka na strunu. Na akustické jumbo dávame zásadne len kovové struny, nie nylonové. Kolíček z kovovou strunou sa zasunie do otvoru v kobylke. Ako ochrana proti odieraniu sa pod rezonančným otvorom na hornej doske väčšinou nachádza umelohmotný kryt.

Na hmatníku sú v niektorých polohách orientačné značky vo forme perleťových krúžkov alebo majú aj iný tvar. Tento typ akustickej gitary má obyčajne kolík na pripevnenie remeňa umiestnený v zadnej časti tela na lube. Niektoré modely majú takýto kolík aj na kopyte krku, alebo v jeho blízkosti.

Jedným z prvých a dodnes uznávaným výrobcom akustických gitár typu „jumbo“ je americká firma C.F. MARTIN. Jej konštrukčné prvky využíva veľa výrobcov vo svete.

VN:F [1.6.2_892]
Hodnotenie čitateľov
Rating: 2.0/5 (2 votes cast)

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Leave a comment

Powered by WordPress