MUSICREPORT.SK

31/07/2008

Vizitka muzikanta: Jimi Cimbala (Metropolis)

Cieľom vizitiek muzikantov je priblížit Vám známych, ale aj menej známych muzikantov. Dnes Vám predstavíme výraznú postavu kapely Metropolis, solového gitaristu Jimiho Cimbalu.

Ako dlho hráš na gitaru?

24 rokov, od svojich 6-ich. Teraz mám presne 30.

Čo Ťa k tomu viedlo, aby si začal hrať?

Inštinkt. Odkedy si pamätám a vnímam svet, tak som si nikdy nevedel predstaviť, že by som robil niečo iné. Proste hneď som išiel rovno za tým, že budem hrať na gitare.

Ovládaš aj nejaké iné nástroje okrem gitary?

Klavír, basgitara, bicie, v tomto poradí asi. Teda najviac gitaru, ak sa dá považovať aj spev za nástroj, tak spev je číslo dva. Potom basgitara, klavír a bicie.

Ako dlho denne cvičíš?

Aspoň tú hodinku denne sa snažím, ale ak mám čas a sú na to možnosti, tak nemám problém aj 6 hodín odcvičiť. Tá hodinka by ale ma byť aspon také absolútne minimum. Hodinku ani nepovažujem za cvičenie, skôr je to také povinné udržiavanie sa vo forme.

Rozcvičuješ sa pred vystúpením? Ak áno, ako dlho?

Taká hodinka to je ideálny stav, hodinku pred koncertom sa rozohrať, ale nie vždy sa to dá. Napríklad keď nie sú tepelné podmienky, tak to radšej nerobím, lebo som mal z toho poškodené šľachy a nerád by som si to zopakoval.

Chcel by si na sebe niečo zdokonaliť, čo sa tvojej hry na nástroj týka?

Skôr sa teraz snažím využívať nové efekty ako whammy bar, flange… to je niečo s čím sa v kapele teraz dosť zahrávame. No a samozrejme technické možnosti hry na gitare sú absolútne neobemedzené, takže aj v tomto ísť ďalej, nachádzať si nové horizonty a prekonávať ich.

Jimi Cimbala a jeho 8-strunná kráska

Máš nejakú obľúbenú hudbu, kapely?

Teraz sa mi veľmi páči Devin Townsend Band a Strapping Young Lad, čo je jeho kapela a samozrejme King Diamond, čo je už dlhé roky moja naj kapela.

Mal si alebo máš nejaké vzory, ktoré Ťa ovplyvnili alebo ovplyvňujú?

Momentálne už dlhé roky nemám nikoho, koho by som nazval svojím vzorom, ale keď som začínal hrať na gitaru tak to boli Yngwie Malmstee, Steve Vai, Joe Satriani…

Pamätáš sa na svoj gear, keď si začínal? Prvá gitara, aparát…

Prvá gitara bola Jolana Tornado, to bolo také velké beatlesácke (smiech), bola väčšia než ja a aparát bol Regent.

Na čom hráš v súčasnosti, tvoj terajší gear?

Hlava Marshall JCM900 4100, to je 100W-vý dvojkanál. Full stack, čiže A a B bedňa 1960 Lead. V racku mám vysielačku Nady URR 110, pod tým mám Roland GP8, ktorý používam len na záverečné dokreslenie ekvalizérom a má veľmi dobrý phaser, ktorý z neho používam. Potom tam mám TC Electronic G-Major, z ktorého ťahám priestory a dynamické efekty a aj chorus. Marshall JMP-1, preamp ovládateľný cez MIDI, na ktorý nedám dopustiť a hovorím, že po kolese to je druhý najväčší vynález ľudstva (smiech). No a ešte mám v racku aj Korg DTR 1000, čo je racková ladička.

Jimiho arzenál

Si s ním spokojný alebo sa chystáš nejako dovybaviť?

Absolútne spokojný, už len full stacky násobiť. Len z princípu hovorím, že to nebudem nikdy meniť, lebo nikdy nehovor nikdy… Ale určite viem, že veľmi dlho to nebudem meniť.

Ako si na tom s experimentami? (technika hry, gitary, aparáty…)

Experimenty? No aha, osemstrunka (s úsmevom mi ukazuje gitaru, ktorú ma v rukách), toto je môj najnovší experiment. Bude mať tuto v Košiciach koncertnú premiéru. Super nástroj, kvalitný, Prestige séria (Ibanez)…perfektný, takže toto je môj najnovsí prírastok. Už som počul, že Ibanez vyrobil aj prototyp 10 strunných gitár a som dohodnutý zo zástupcom firmy Ibanez na Slovensku, že jakmile sa to dostane do série, tak nech mi to okamžite objednajú, lebo strašne by som chcel, aby som to mal na slovensku ako prvý (úsmev)

Kde si pôsobil pred Metropolisom?

Pred Metropolisom som mal kapelu, ktorá sa volala Blind Dreaming a mala také progresívne cítenie, bolo tam dosť cítiť vplyv kapiel ako Dream Theater atď. Ale smerovanie členov bolo štýlovo u každého inde, takže tá kapela nevydržala, rozpadla sa a založili sme Metropolis, čo je teda hudba podľa našich predstáv.

VN:F [1.6.2_892]
Hodnotenie čitateľov
Rating: 5.0/5 (6 votes cast)

1 Comment »

  1. Ahoj Jimi. Syn Filip hraje na gitare štvrtý rok. Má kapelu Wild Things. Hudba je jeho život. Teraz končí druhý ročník na konzervatóriu v Košiciach, klasickú gitaru. Skladá aj hraje. Ak máš trochu času, pozri si ho. Ak budeš v Košiciach, daj vedieť, dáme reč.
    Bela.
    http://www.youtube.com/watch?v=wsvAfjFznFo&feature=player_detailpage#t=11

    Comment by Bela — 20/06/2014 @ 14:31

RSS feed for comments on this post.

Leave a comment

Powered by WordPress